...

КАШЛИЦА И НАСТИНКА

Кашлицата и настинката одат рака под рака во долгите зимски месеци
Тие понекогаш се неизбежни, но многу се лекуваат. Дозволете ни да ви покажеме како.

Здравствени совети:

Останете хидрирани дури и во текот на зимата! Многумина веруваат дека хидратацијата е важна само во летните месеци кога најмногу се потиме. Но секако тоа не е точно. Особено ако се трудиме да избегнеме кашлица и настинка. И иако не сме толку жедни во зимските месеци како во лето, тоа не значи дека треба да го намалите дневниот внес на вода. Но, слободно внесете некои промени. Не мора нужно да пиете само обична вода. Билен чај без засладувачи е исто така добар, како и цедениот сок од портокал. Биди креативен!

Исто така во овој дел ќе ви дадеме корисни информации и совети за настинки и грип. Ќе најдете и информации за продуктивна кашлица, која често е придружен симптом на настинка или грип.

Што се настинка и грип?

Настинката и грипот се вирусни инфекции на горниот респираторен тракт и се најчести видови на инфекции. Тие обично се појавуваат во студените периоди од годината. Нормално е возрасен човек да има 3-4 инфекции на горните дишни патишта годишно. Кај децата овие инфекции се уште почести, а до 10 инфекции годишно се сметаат за нормални. Како да се лекуваат настинката и грипот? Во повеќето случаи, настинката и грипот бараат само одмор и многу хидратација. Ова ќе помогне во олеснување на симптомите и закрепнување. Сега, кој сака да се чувствува болен од настинка или грип неколку дена? Покрај тоа, кој има време да остане во кревет? Затоа една од најголемите категории на фармацевтски производи без рецепт се всушност лековите за кашлица и настинка (линк до производите Caffetin), кои се користат за симптоматско лекување на настинка и грип. Тие обично доаѓаат во форма на таблети или топли напитоци. Општо земено, се користи комбинација од две или повеќе компоненти за да помогне во ублажувањето на различните симптоми и да се чувствувате подобро да продолжите со вашите секојдневни активности. Што е кашлица? Сите ние понекогаш чувствуваме кашлица. Тоа е нормална реакција на телото кога нешто го иритира грлото или дишните патишта. Кашлицата може да биде или акутна или хронична, во зависност од тоа колку долго трае. Кашлицата која трае помалку од три недели е акутна кашлица. Настинката и грипот обично се главни причинители за акутната кашлица, но со неа може да се поврзат и бактериски инфекции. Понекогаш вдишувањето на надразнувач (како чад, прашина, хемикалии или туѓо тело) може да предизвика акутна кашлица. Ако кашлицата е сува и иритирачка без прекумерно производство на слуз, ја нарекуваме сува кашлица. Ако прекумерното производство на слуз, од кое телото се обидува да се ослободи, предизвикува кашлица, тогаш зборуваме за влажна или продуктивна кашлица. Хроничната кашлица, од друга страна, може да биде поврзана со многу здравствени состојби, за кои би бил потребен медицински третман. Како да се лекува акутната кашлица? Акутната кашлица обично се исчистува сама по себе во рок од три до четири недели. Треба да се одморите и да пиете многу течности. Исто така, постојат фармацевтски производи кои вашиот фармацевт може да ги препорача за смирување на сувата кашлица или за помош при кашлање дополнителна слуз при продуктивна кашлица. Продуктивната кашлица е онаа која почесто бара фармацевтски третман. Понекогаш може да има многу слуз, или може да биде многу густа и тешко да се кашла. Оваа категорија на производи се нарекуваат муколитични (врска до Бронлес). Муколитички делува така што ја разредува слузта и ви помага полесно и побрзо да се ослободите од слузта. Што да направите со затнат или течење на носот? Затнат нос или назална конгестија може да бидат доста досадни. Се јавува кога носните и соседните ткива и крвните садови отекуваат со вишок течност. Ова предизвикува чувство на затнување. Назалната конгестија може или не може да вклучува назален исцедок или течење на носот. Неколку различни фактори може да предизвикаат затнат или течење на носот. Тие се како медицински состојби, надразнувачи, фармацевтски производи итн. Меѓу најчестите се инфекциите како настинка и грип и инфекции на синусите (синузитис). Ако имате затнат или течење на носот предизвикан од настинка или грип, тоа ќе исчезне како што ќе се расчисти инфекцијата. За да ги олесните симптомите и вознемиреноста во меѓувреме, можете да пробате пристап за грижа за себе. Обидете се да пиете многу течности за да ги намалите назалните секрети, да избегнувате вообичаени надразнувачи како чадот од цигарите и ненадејните промени на влажноста, и користете физиолошки спрејови за плакнење. Исто така, постојат доста ефикасни фармацевтски производи во форма на капки за деконгестив (линк до Nazopass) за употреба директно во носот. Тие се базираат на компоненти кои имаат способност да го намалат застојот на базалната мукоза. Нивното дејство е обично многу брзо - во рок од неколку минути по нанесувањето. Исто така, не заборавајте да го проверите нашето портфолио на лекови без рецепт за да добиете информации за тоа како нашите производи можат да ви помогнат во случаи на настинка и грип, акутна кашлица или затнат и течење на носот. Ако имате какви било прашања поврзани со нашите производи или какви било информации дадени во овој дел, можете да отидете на Запознајте го експертот (хиперврска до медицински експерт од категоријата) и да добиете дополнителни информации и совети.

Производи:

...
BRONLES капсули

30 капсули

...
BRONLES капсули

30 капсули

...
BRONLES капсули

30 капсули

...
BRONLES капсули

30 капсули

Брендови

Place holder, can be variable containing products/brands can be decided or changed anytime

...
...
...

Пред употреба, внимателно прочитајте ги упатствата на лекот и прашајте го вашиот лекар или фармацевт за ризиците и несаканите ефекти. Внимателно прочитајте ги упатствата за производот пред употреба. Додатокот во исхраната не е замена или замена за урамнотежена исхрана. Важно е да се следи урамнотежена и разновидна исхрана и здрав начин на живот.